Haberler

Dumankaya İkon Dünyanın En İyi 10 Gökdeleni Arasında Yer Aldı

Yüksek binalar ve ikonik yapılar hakkında küresel bir veri sağlayıcısı olan Emporis’in her yıl düzenlediği dünyanın en iyi mimari projelerinin yarıştığı “Gökdelen Ödülü” yarışmasında “Dumankaya İkon” projesi ilk 10 gökdelen arasında yer aldı.

Yapılar hakkında küresel bir bilgi sağlayıcısı olan Emporis’in her yıl düzenlediği “Gökdelen Ödülü” yarışmasında finalistler, yıl içerisinde tüm dünyada gerçekleştirilen ve yarışmanın kriterlerine uygun proje bilgilerinin yer aldığı kendi veritabanı üzerinden otomatik olarak seçildi. Tasarım ve işlevselliği bir araya getiren en iyi mimar ve projeyi seçmek amacıyla yapılan yarışmada finale kalan 10 proje, Emporis editörlerinin oluşturduğu jüri tarafından yapılan oylamalar sonucu belirlendi.

TAGO Mimarlık tarafından özgün mimarisi ile şehrin yeni sembollerinden biri olarak tasarlanan Dumankaya İkon, Anadolu Yakası’nın merkezi Göztepe’de 41’er ve 40 katlı 3 kulenin birleşmesinden oluşan İstanbul’un ilk üçüz gökdeleni. Elips formda inşa edilen kuleler ara katlarla birbirlerine bağlanıyor. Mimarisiyle büyük beğeni toplayan bu projede 1022’si residence, 31’i home office 1053 daire bulunuyor.